Raport z badania termowizyjnego
Dbamy o najwyższy standard naszych usług. W związku z powyższym po każdym przeprowadzonym przez TERM-OS badaniu klient otrzymuje kompletny raport termowizyjny. Ten dokument powykonawczy zawiera nie tylko szczegółowy opis przebiegu zlecenia, ale również dokładne konkluzje sformułowane na podstawie termogramów. Uzupełniony jest także o wykaz rekomendacji, które sugerują klientowi zakres i priorytet koniecznych działań naprawczych. Raport termowizyjny dostarcza mu zatem wiedzę na temat aktualnych problemów i propozycji ich rozwiązania, wskazując metody prewencji, które zredukują ryzyko ich występowania w przyszłości.
Raport z badania termowizyjnego budynku
W przypadku termowizyjnego badania w budownictwie pomiary i raport termowizyjny wykonywane są w oparciu o normę PN-EN 13187. Wedle jej założeń o poprawności i wiarygodności pomiarowej można mówić w sytuacji, gdy amplituda temperatury zewnątrz a wewnątrz pomieszczenia oscyluje w przedziale 12-15 st. C, z zastrzeżeniem utrzymania stabilności termicznej przez dobę poprzedzającą badanie i przy wahaniach temperatury między dniem a nocą na poziomie 5 st. C. W normie PN-EN 13187 doprecyzowane zostały także wymagania środowiskowe. Zgodnie z nimi rzetelność pomiaru warunkują również czynniki takie jak siła wiatru oraz poziom nasłonecznienia. Podczas gdy silny wiatr działa na ścianę wychładzająco, zbytnie nasłonecznienie nagrzewa ją, zmieniając ostatecznie obraz termowizji. Z uwagi na fakt, że przez dobę poprzedzającą badanie elewacja nie powinna podlegać silnemu nasłonecznieniu, rekomenduje się wykonanie audytu termowizyjnego przed wschodem lub po zachodzie słońca.
Raport z badania termowizyjnego urządzeń elektrycznych
Jeśli przedmiotem badań są urządzenia elektryczne, badania i raport wykonujemy w oparciu o wytyczne PST 6021:2024 opracowane przez polskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Termografii SIiTT. Służą one jako standard dla osób kwalifikowanych do prowadzenia badań termograficznych instalacji elektrycznych oraz specjalistów akredytowanych przez to stowarzyszenie. Wytyczne te mogą być również wykorzystywane przez brokerów i firmy ubezpieczeniowe do oceny zgodności sprawozdań z badań termowizyjnych z tymi wymaganiami.
Wytyczne PST 6021:2024 są oparte w bardzo szerokim zakresie na niżej wymienionych dokumentach normatywnych:
- Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r., poz. 1210);
- Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 1 lipca 2022 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (tekst ogłoszony Dz. U. 2022 poz. 1392);
- Międzynarodowy Słownik Terminów Metrologii Prawnej (str. 17) wyd. Główny Urząd Miar (pl);
- ISO 18434-1:2023 Monitorowanie stanu i diagnostyka maszyn – Termografia – Część 1: Procedury ogólne;
- ISO 18436-7:2014 (E) Certyfikacja personelu używającego termografii do diagnostyki maszyn;
- PN-EN ISO/IEC 17025 Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących;
- PN-EN ISO 9712:2022-09 Certyfikacja personelu do badań nieniszczących;
- DIN 54191 Badania nieniszczące – Badania termograficzne instalacji elektrycznych;
- DIN EN 50110-1 (VDE 0105-1) Eksploatacja instalacji elektrycznych – Część 1: Wymagania ogólne;
- DIN VDE 1000-10 (VDE 1000-10) Wymagania dla osób czynnych w dziedzinie elektrotechniki;
- VDE 0105 Eksploatacja instalacji elektrycznych – Część 100: Wymagania ogólne;
- VDI 2878 Arkusz 1 Zastosowanie termografii do diagnostyki w utrzymaniu ruchu;
- VdS 2851 Bezdotykowy pomiar temperatury (termografia) – wskazówki praktyczne;
- VdS 2858 Termografia instalacji elektrycznych (zapobieganie szkodom i bezpieczeństwo pracy);
- VdS 2859 Dodatek C Minimalne wymagania dotyczące kamer (normatywne);
- VdS 2860 Wzór raportu z badania termograficznego instalacji elektrycznej;
- VdS 2871 Wytyczne do badań instalacji elektrycznych zgodnie z klauzulą SK 3602;
- VdS 3447 Arkusz informacyjny do badań instalacji elektrycznych zgodnie z klauzulą SK 3602.
W jakich sytuacjach warto posiadać raport termowizyjny?
Raport termowizyjny to dokument powykonawczy, który jest przydatny w wielu sytuacjach.
Zakup nieruchomości
Rozważasz zakup lub długoterminowy wynajem nieruchomości? Zdecyduj się na kompleksowy audyt termowizyjny budynku! Pozyskasz w ten sposób wiedzę na temat ogólnego stanu technicznego budynku: wydajności energetycznej, niewłaściwej cyrkulacji powietrza, niewidocznego gołym okiem ubytku ciepła czy nieszczelności w instalacjach. Identyfikacja tych problemów przed finalizacją transakcji pozwala oszacować ryzyko wystąpienia kosztownych awarii w przyszłości. Raport termowizyjny, wykonany przez certyfikowaną firmę, to szansa na podjęcie świadomej decyzji o zakupie i warunek bezpieczeństwa transakcyjnego. Może być również mocnym argumentem w procesie negocjacji ceny nieruchomości.
Postępowanie reklamacyjne
Jeśli przypuszczasz, że prace remontowo-budowlane lub monterskie w Twoim budynku, nie zostały wykonane w zgodzie ze sztuką budowlaną, warto zdecydować się na specjalistyczny audyt termowizyjny. Pozwala on zidentyfikować nie tylko błędy wykonawcy, ale również wady produkcyjne bądź niską jakość wykorzystanych materiałów. W takich sytuacjach raport termowizyjny może posłużyć jako argument w pertraktacjach z wykonawcą bądź producentem materiału. Jest ważnym dowodem w postępowaniu reklamacyjnym i może być wykorzystany w procesie sądowym. Posiadanie rzetelnego raportu termowizyjnego znacznie zwiększa szanse na korzystne rozstrzygnięcie i uzyskanie odszkodowania za straty.
Ubezpieczenie nieruchomości
Planujesz zawrzeć polisę z ubezpieczycielem? Firma ubezpieczeniowa może poprosić Cię o dostarczenie raportu termowizyjnego! Wymóg ten dotyczy najczęściej zakładów przemysłowych, które z uwagi na skalę działalności są narażone na wielkie straty z tytułu nieszczęśliwych wypadków. Raport z badania termowizyjnego, wykonanego przez bezstronną firmę, minimalizuje ryzyko ubezpieczeniowe. Jego posiadanie przynosi podwójną korzyść. Dla ubezpieczyciela jest gwarancją dobrego stanu technicznego zakładu, a dla właściciela staje się szansą na obniżenie wysokości składki ubezpieczeniowej.
Co znajduje się w naszym raporcie termowizyjnym?
Opis przedmiotu badania
W raporcie powykonawczym przedstawiamy szczegółowy opis zlecenia. Opisujemy precyzyjnie jego cel i przebieg, a także zawieramy dokładną charakterystykę przedmiotu badania.
Metodologia pomiaru
W przekazywanej klientowi dokumentacji zamieszczamy nie tylko informacje o przyjętej metodologii pomiaru, ale także o wykorzystanej podczas badania aparaturze.
Dokumentacja fotograficzna
Każdorazowo do szczegółowej dokumentacji opisowej dołączamy wykonane w trakcie badania termogramy. Materiał graficzny opatrujemy wykazem parametrów i stosownymi komentarzami.
Wnioski z badania
Wszystkie sporządzane przez nas raporty termowizyjne zawierają bardzo szczegółowe wnioski powykonawcze. Umieszczamy w nich wykaz stwierdzonych nieprawidłowości.
Rekomendacje działań naprawczych
Konkluzje z przeprowadzonego badania uzupełniamy zawsze o rekomendacje działań naprawczych. Sugerujemy klientom konkretne rozwiązania oraz ustalamy priorytet ich wykonalności.